:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲۷ تير ۱۳۹۷
:: English Section
P نگاه منتقد
طرح دهكده المپيك 2012 نيويورك - مرفسیس

هدیه درمانازبين پنج فيناليست مسابقه طراحي دهكده المپيك 2012، فرماندار و شهردار نيو يورك و كميته NYC2012 طرح شركت مرفسيس را برنده اعلام کردند؛ پنج كار انتخاب شده هرينگ لارسنس (كپنهاگ ، دانمارك)، MVRDV (رتردام، هلند)، معماران اسميت ميلر+هاوكينسون (نيو يورك)، برنده جايزه پريتزكر 2004 زاهاحديد (لندن، بريتانيا) و مرفسيس (سانتامونيكا، ايالات متحده امريكا) بودند.به گفته شهردار نيو يورك طرح مرفسيس نه تنها آفرينشي خاص از دهكده المپيك است بلكه ميراثي عظيم براي كوينز(Qeens) باقي مي گذارد.
اين پلان به طرزي انديشمندانه به نيازمندي‌هاي ورزشكاران و بر آورده كردن امكانات درجه اول و بدون شك شركت كردن در تجربه المپيك بزرگ توجه دارد. پلان دهكده گام مهمي به پيش در جهت توسعه مناظر آبگيرهاي اطراف نيو يورك و افزايش جاذبه هاي توريستي است.
كميته بين المللي المپيك، نيويورك را يكي از پنج نامزد برگزاري المپيك 2012 اعلام كرده است. آنها مايل هستند دهكده المپيك منظره‌اي ديدني از «خانه دور از خانه» براي ورزشكاران باشد.
سايت پيشنهادي براي دهكده المپيك در غرب كوينز در ميان رودخانه ايست ريور (East River) قرار دارد؛ با هدف بالا بردن تجربه‌هاي ورزشي، طرح برنده تمام منتقدان پيرامون كار را به سمتي كه از راهنمايی كميته بين المللي گرفته شده بود، متحد كرد. سيما و چهره كار، نوار مارپيچي و موجي است كه اصولا از ساختمان‌هاي كم ارتفاع تشكيل شده و مانند لباسي بر تن بركه میانی مجموعه است و ديد بسيار زيبايي به شهر منهتن دارد كه به طرزي نمايشي سبب كاهش ارتفاع ساختمانهاي مجموعه از 10 به 4 طبقه شده‌اند.
همه 17000 ورزشكار، مربي و همراه در سال 2012 در دهكده ساكن خواهند شد. زون مسكوني سايت در مجاورت بخش پارك مانند آن قرار دارد.
طراحي مرفسيس شامل امكانات آموزشي بسيار متنوعي براي ورزشكاران در فضاي باز (صحرايي) است؛ از جمله فضاهاي ورزشي چند منظوره مانند فوتبال،‌ پرتاب ديسك، تنيس و... ، به علاوه 9000 مترمربع فضاي سرپوشيده آموزشي شامل ورزشگاه، استخر، سالن تنظيم وزن و تمرين، اتاق تعويض لباس و سونا و امكانات پشتيباني فراوان هستند. در كل اين طراحي تسهيلاتي درحد عالی در اختيار ورزشكاران و دست اندركاران قرار مي دهد. راحتي حمل و نقل و دسترسي آسان به ورود و خروج مجموعه از فاكتورهاي اصلي است كه در كيفيت تجربه ورزشكاران از فضايي كه در آن اقامت خواهند گزيد، بسيار تاثيردارد.
و در نهايت هيأتي از IOC و نمايندگان شهر و تجار تشكيل شده و با نظارت بر پروژه نكاتي را ذكر کرده، هم اكنون هم بر روند پروژه نظارت مي‌کنند.

طرح دهكده المپيك 2012 نيويورك - مرفسیس
P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری