:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
سه شنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۸
:: English Section
P نگاه منتقد
استاديومي همراه با طبيعت

میثم معصومیاستادیوم میاگی (MSP) (به اتمام رسيده در سال 2000) ساختمانی عمومی است که شکل خود را از منظره (landscape) اطراف خود گرفته است؛ در حالی که دارای یک کاربری مشخص است ولی هرگز در یک کاربرد خاص و یک فضای محدود تمام نمی شود. برای خلق ترکیبی مناسب میان سکوهای تماشاچیان که گنجایش 50 هزار نفر را دارد و زمین چمن در مرکز آن از فرم های هندسی تحسین برانگیزی استفاده شده است. رابطه میان این بنای مرکزی و تاسیسات اطراف آن، فرم دو سقف استادیوم که یکدیگر را قطع می کنند را تعیین می کنند. یکی از این سقف ها که بیشترِ تاسیسات جانبی را هم می پو شاند به مانند سرسرا با ستون نگاه داشته می شود. بام دیگری که با بر خورد به زمین قطع می شود تنها سکوی تماشاچیان را می پوشاند. ستون، صفحه تا شده و منحنی به عنوان مشخصه های این ساختمان همگی از تناسب میان ساختمان مرکزی و محوطه اطراف آن به وجود می آمده اند.
miyagi-stadiumاستادیوم میاگی (MSP) (به اتمام رسيده در سال 2000) ساختمانی عمومی است که شکل خود را از منظره (landscape) اطراف خود گرفته است؛ هيتوشي آبه در توضیح استادیوم میاگی می گوید:
« از دید تاریخی استادیوم به عنوان یک نوع از تقسیم بندی ها براساس کاربرد ساختمان ( Building Typology )، مکانی است برای آنکه افراد هرچه بیشتری بتوانند فعالیتی که در مرکز انجام می شود را تماشا کنند. بنابراین استادیوم ها مکانهایی هستند بسته با مرکزیتی قوی. در مراسم های بسیار بزرگ امروزی نیز اینکه چگونه برطبق برنامه و با امنیت تمام مسیر حرکت افراد را طراحی کنیم تبدیل به یکی از ویژگی های بسیار مهم معماری استادیوم شده است که آن نیز ویژگی مرکزگرا در استادیوم های سنتی را قوی تر می کند. ولی از طرفی دیگر امروزه اتفاقات روزمره ای کوچک که تعدادشان هم بسیار زیاد است از اهمیت زیادی در فضا های عمومی برخوردار شده اند. برای اینکه این گونه مراسم های کوچک مکانی برای فعالیت داشته باشند نیاز به آزادانه تر و بازتر کردن تاسیسات و ساختمانها است. به عبارتی دیگر امروزه تاسیساتی مورد نیاز است که دارای ویژگی هایی متضاد با وِِِِیژگی های سنتی استادیوم ها باشند. در استادیوم میاگی ، استادیوم به عنوان یک مکان با شکلی مقعر و تپه با شکل محدب به عنوان زمین ( سایت) را که دو شکل متضاد هستند را با یک دیگر تطبیق داده ایم. با این کار باز و بسته، مرکز گرا و پخش گرا، ساختمان و منظره (landscape) ویژگی هایی را که با یک دیگر در تضاد هستند را در کنار یک دیگر قرار داده و مکانی با دو چهره متضاد در یک قالب را خلق کرده‌ایم.»

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری