:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
يكشنبه، ۲۹ دي ۱۳۹۸
:: English Section
P نگاه منتقد
تعریف جدیدی از معماری

حسین سلطان‌زاده<br />
عضو هیئت امناء انجمن مفاخر معماری ایرانتوسعه مفهوم فضای زیست در معماری و تنوع انواع فرآورده‌های ساختمانی و روش‌های نو در به‌كارگیری این فرآورده‌ها و هم‌چنین پیشرفت چشم‌گیر در زمینه الكترونیك و كامپیوتر و ارتباط روز‌افزون آن با معماری موجب شده كه تعاریف، مفاهیم و عرصه‌های جدیدی به روی معماری گشوده شود و نیز پرسش‌های فراوانی فرا روی معماری قرار گیرد.
archiCAD_interfaceدر این گستره عظیم پر تنوع و پرتلون هنوز بسیارند معمارانی كه به معماری به شیوه سنتی آن وفادارند و معتقدند معمار باید با دست به طراحی بپردازد و فرآیند طراحی و سپس خلق فضا را همانند گذشته طی كند. كسانی از این گروه كه در كار تدریس معماری‌اند، به دانشجویان همواره توصیه و تأكید می‌كنند كه طراحی‌های خود را با دست انجام دهند. گروهی نیز ابراز می‌دارند كه با توجه به توسعه تكنولوژی در دوره معاصر، لازم است دانشجویان طرح‌های خود را با كمك كامپیوتر ترسیم كنند. شاید بتوان این نكته را یكی از مسائل معماری دانست، زیرا پرسش‌ها و مسائل فراوان دیگری را نیز در پی‌آورده است كه از آن جمله روی‌كردی تازه به تعریف معماری است. تعریف معماری در گذشته نسبتاً روشن و ساده بود و غالباً به حرفه و فعالیتی اطلاق می‌شد كه طی آن فضایی طراحی و ساخته شود. این تعریف هر چند ساده، به‌صورتی ظریف اما آشكار با بنایی تفاوت دارد و بنایی را فعالیتی می‌دانستند كه بیشتر جنبه اجرایی و عملی داشت و در آن كمتر به مفاهیم عالی طراحی و فضا توجه می‌شد، در حالی كه معماری ضمن آن‌كه از لحاظ فعالیت‌های تجربی و حرفه‌ای در بالاترین مرتبه قرار داشت، به جنبه‌های نظری معماری نیز بی‌اعتنا نبود.
archiCAD9با توجه به دامنه و حوزه فعالیت و حرفه معماری، بازنگری در تعریف معماری ضروری به‌نظر می‌رسد و چه بسا بتوان گفت كه در دوره معاصر نمی‌توان معماری را یافت كه در همه عرصه‌های مربوط به معماری حضوری فعال و تعیین كننده داشته باشد. زیرا گستردگی دانش و فن معماری و فعالیت‌های مربوط به آن چنان است كه دیگر چنین سلطه فراگیری به سادگی میسر نمی‌شود و البته این امر تنها منحصر به معماری نیست، كه در بسیاری از تخصص‌ها وجه غالب چنین است. برای مثال می‌توان به حرفه پزشكی اشاره كرد كه به تخصص‌های بسیار متعددی تقسیم شده و غالباً ماهرترین افراد در هر یك از حوزه‌ها كسانی هستند كه به‌صورت كاملاً تخصصی در حرفه خود فعالیت دارند و كمتر پزشكی را در بالاترین سطوح تخصصی می‌توان یافت كه مدعی باشد در همه زمینه‌های پزشكی صاحب‌نظر است. از این دیدگاه چه بسا بتوان گفت كه در حوزه معماری لازم است نوعی تقسیم كار دقیق‌تر و حرفه‌ای‌تر از آن‌چه اكنون وجود دارد، شكل گیرد، هر چند اكنون بسیاری از حوزه‌های تخصصی مانند طراحی شهری، طراحی مناظر و طراحی داخلی و مانند آن‌ها شكل گرفته و به‌تدریج خط فاصل بین تخصص‌ها پررنگ‌ و برجسته می‌شود.
نكته دیگر در معماری ایران،‌همانند معماری بسیاری دیگر از مناطق جهان حضور اشكال سنتی و دستی در صنعت ساختمان است و به‌ویژه در بخش سفت‌كاری بنا، غالباً به میزان اندك و ناچیزی از پیامدهای تولید صنعتی و ماشینی بهره‌برداری می‌شود و این صنعت نسبت به دیگر صنایع، تحول و دگرگونی لازم و كافی را پذیرا نشده، در كنار این موضوع، متأسفانه شكل كهن مالكیت بر اراضی شهری و ساختمان‌ها و نیز سرمایه‌های كوچك و اقدامات و تصمیم‌گیری‌های منفرد موجب شده كه دیدگاه‌های سنتی نسبت به معماری هم‌چنان بدون دگرگونی وسیع باقی بماند.
البته هر چند ملاحظاتی از این دست، معماری را تحت‌ تأثیر قرار داده است اما در ورای آن‌ها لازم است به برخی از پدیده‌های جاری از جمله توسعه علوم و فنون مرتبط به فضای زیست و تنوع و گستردگی دیدگاه‌ها نسبت به فضاهای معماری، توسعه ارتباطات جهانی، گوناگونی الگوهای رفتاری مصرف‌كنندگان و مانند آن توجه شود و تعریف جدیدی برای معماری به دست داده شود و برای نیل به این مقصود، پیش از هر اقدام لازم است با دیدگاه‌ها، دستاوردها و تجربیات جهانی آشنایی پیدا كنیم.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری