:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
يكشنبه، ۲۹ دي ۱۳۹۸
:: English Section
P نگاه منتقد
مجموعه المپیک مونیخ – آلمان (1972م)

ونداد رهبانی
بیستمین دوره بازی های المپیک در سال (1972) در شهر مونیخ در آلمان فدرال برگزار شد و برای برپایی مسابقات از یک‌ سو فضاهای موجود مورد استفاده قرار گرفت و از سوی دیگر با احداث مجموعه ورزشی و دهکده المپیک در مونیخ کمبود ها جبران شد؛ مجموعه ورزشی و دهکده المپیک در یک محل مسکونی واقع در شمال هسته مرکزی شهر قرار گرفته است. برای احداث این مجتمع، طراحی آن به مسابقه گذاشته شد. طرح اجرایی بر مبنای طرح برنده انتخاب شد که طراح آن فری اُتو (Frei Otto) بود.
مجموعه ورزشی اجرای بخش های مختلف مجتمع بر اساس یک برنامه ریزی بسیار دقیق انجام گرفت و قسمت هایی از آن در طی روند کار اصلاح شد. هدف از ساختن مجتمع مونیخ فقط به منظور برگزاری مسابقات بیستمین دوره بازی های المپیک نبود، بلکه انگیزه اولیه در طراحی، استفاده پس از بازی ها و فرصتی جهت توسعه و تبدیل یک مجتمع عمومی وسیع (250 هکتار) به مرکز ارتباطات شهری، در بخش شمالی (توسعه نیافته) مونیخ بود. چنانکه گفته شد مجتمع مونیخ در محدوده قانونی شهر واقع شده و دارای کوه مرتفعی است که از بالای آن در سمت شمال تاسیسات المپیک و از طرف جنوب، شهر مونیخ مشاهده می شود و در صورت مساعد بودن هوا دورنمای کوه های آلپ به چشم می خورد.
مجتمع مونیخ از دوبخش متمایز تشکیل شده است:
- مجتمع ورزشی المپیک
- دهکده المپیک
بزرگراهی ارتباطی، دهکده المپیک را از مجموعه ورزشی جدا می سازد. طراحی تاسیسات ترافیک به گونه ای است که محورهای دسترسی اتومبیل، عابرین پیاده و دوچرخه سواران با ایجاد اختلاف سطح از یکدیگر تفکیک شده اند. مجموعه ورزشی المپیک به وسعت 140 هکتارشامل قسمت های زیر است:
- استادیوم اصلی فوتبال
- سالن استخرها
- سالن ورزشی ژیمناستیک و هندبال
- مجموعه زمین های تمرینی
- استادیوم دوچرخه سواری
- سالن ورزش های روی یخ
- برج تلویزیون
- دریاچه مصنوعی
- پارکینگ
استادیوم اصلی و سالن استخرها در مجاورت یک دریاچه مصنوعی قرار گرفته اند و دارای گنجایشی برابر 80000 تماشاگر بوده که 47000 جای نشستن در آن پیش بینی شده است. سالن استخر شامل استخر شنا و شیرجه است. ظرفیت این سالن شامل 1600 جای نشستن دائمی است که به مناسبت بر پایی بازی های المپیک 7400 صندلی به آن اضافه شد. مسابقات دوچرخه سواری در استادیوم واقع در مجتمع برگزار شد. تا مدت ها طول پیست 400 یا 500 متر در نظر گرفته می شد و برای نزدیک کردن پیست با جایگاه تماشاگران از طول آن کاسته شد و به این ترتیب میزان حوادث نیز برای ورزشکاران کاهش یافت. وسعت این استادیوم حدود یک هکتار است. مسابقات دوچرخه سواری تیمی و جاده ای خارجی از مجتمع انجام شد.
سالن ژیمناستیک و هندبال در مجموعه در نزدیکی استادیوم اصلی قرار گرفته است. این سالن پس از خاتمه بازی ها جهت انجام بازی های بوکس، کشتی، بازی های میدانی و بازی های با توپ و همچنین برای برگزاری کنفرانس ها، سخرانی ها و نمایشگاه ها مورد استفاده خواهد بود. حداکثر ظرفیت این سالن 14000 تماشاگر است که 10000 جای آن به صورت نشسته و 4000 جا جهت ایستادن پیش بینی شده است.
مجموعه دارای 5000 محل توقف خودرو است که به وسیله ردیف درختان از یکدیگر تفکیک شده و جانمایی آنها در مدخل ورودی ساختمان ها به گونه ای است که ماشین حتی‌المقدور در مجموعه توقف نکند.


دهکده المپیک


P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری