:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
يكشنبه، ۲۹ دي ۱۳۹۸
:: English Section
P نگاه منتقد
مجموعه المپیک بارسلون – اسپانیا (1992م)

ونداد رهبانیبازی های المپیک 1992 در بارسلون از حمایت کامل تمام انیستیتوهای ورزشی دولتی اسپانیا برخوردار بود، بارسلون از این فرصت استفاده کرد تا کیفیت تسهیلات ورزشی اش را بالا ببرد. محل مجموعه المپیک برج مخابراتی اثر Santiago Calatrava بارسلون بر روی مجوطه‌ای پیچیده در ناحیه Valid Eborn واقع است (یکی از 4 سایت مخصوص المپیک)، یک پارک عمومی بزرگی که 50% فضای موجود متعلق به فضای سبز و 50% باقیمانده برای ورزش ها بکار می رود. سایت یک محوطه مسطح است که در دامنه های شیبدار تپه مستقر شده، از آنجا خیابان ها به درون شهر سرازیر شده اند.
طراحی سایت پلان مجموعه و نیز طرح مربوط به توسعه استادیوم فوتبال اثر Enric Hiralles و Carme Pions است؛ ولی قسمت های مختلف سایت که به واسطه طراحی، جانمایی شده‌اند توسط افراد و تیم های گوناگونی طراحی شده اند. من جمله سالن ورزش‌ها کار Arata Isozaki و برج مخابراتی اثر Santiago Calatrava است.

سایت مورد نظر که بر دامنه کوه «مونت جوئیک» قرار دارد محوطه ای است که در سال 1929م محل برپایی نمایشگاه بین المللی بارسلون بود و در سال 1992م پس از گذشت شش دهه، جهت برگزاری مسابقات المپیک آماده شد. طراحی مجدد ورزشگاه برای قابلیت های جدید در پذیرش میزبانی بازی ها، دخالت های عمده ای را در امور خدمات ورزشگاه، وسایل ارتباط همگانی و استقرار تماشاگران موجب شده است، بیش از همه طراحان باذوق مجموعه با ایجاد تغییرات اساسی، میزان گنجایش ورزشگاه را به تعداد قابل توجه ای بالا بردند. تدابیر معمارانه فوق، طوری صورت گرفته است که بدنه خارجی نمای مجموعه همچنان حفظ شود. فرم و ابعاد نمای اصلی مجموعه ورزشگاه که از ویژگی های معمارانه زیبایی بهره مند است، در تعیین میزان گنجایش نهایی ورزشگاه محدودیت خاصی را سبب می شد؛ از این رو با توجه به برپایی مراسم افتتاحیه و اختتامیه بازی ها در «مونت جوئیک» ضروری ترین تغییر اعمال شده از سوی گروه معماران در میزان ظرفیت جایگاه تماشاگران بود. برای این منظور با پایین بردن سطح قبلی زمین ورزشگاه، در زیر جایگاه تماشاگران، جایگاه جدیدی طراحی و اجرا گردید که بدین ترتیب بارسلون قادر شد زیبایی های پر ابتکار مراسم المپیک 1992 را با زیبایی های معمارانه ورزشگاه «مونت جوئیک» دو چندان نشان دهد!
montjuic_olympic_stadionورزشگاه «مونت جوئیک»کاخ ورزشی «سنت جردی» از نظر ساختاری به دو بخش با دو زمین مجزا تقسیم شده است؛ بخش بزرگ‌تر که «پالاسیو پرینسیپال» یا قصر اصلی نامیده می شود گنجایش 17000 تماشاگر را داشته و با یک سیستم گنبدی خاص پوشش داده شده است. این سیستم به پیروی از طراحی فضایی خود در مراحل مختلف تکمیل و سپس در لبه های بنا نصب شده است.
بخش دیگری که «پاویون وانته» یا سالن چند منظوره نامیده می شود، مجموعه کوچکتر ورزشگاه به حساب می آید؛ در فاصله این دو بخش، ساختمانی جهت عملکرد های جانبی از جمله تهویه، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی در نظر گرفته شده است.خدمات عمده ای در این قسمت ارائه می شود.ورودی کاخ ورزشی مستقیما در میدان المپیک یا «آنیلو المپیکو» واقع شده است. از آنجا که ورودی های بخش چند منظوره از دو گذرگاه پیاده شرقی و غربی صورت می گیرد بر ماهیت جنبی بودن سالن فوق تاکید بیشتری شده است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری