:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
يكشنبه، ۲۹ دي ۱۳۹۸
:: English Section
P نگاه منتقد
مواظب پروانه ها باشید باییز داره میاد!

علی خیابانیانبرگی دیگر از نقویم ورق خورد و سال به نیمه رسید. پاییز سلامی داد و دل همه درختان را لرزاند. پرندگان به فکر رفتند و برگ ها بی قرار. ولی هنوز همه جا سبز است و چند وقتی مانده است تا اولین برگ از درختان جدا شود و رهگذران به پای صحبت او بنشینند که فصلی گذشت و ما رفتیم.
پریروز اولین باد پاییزی وزید، غمگین و ناامید بود و از لابلای ماشین ها راه فراری می جست و دود و فریاد کلافه اش کرده بود.بدنبال آسمان بود و ساختمان های بلند در حصاری از آهن و شیشه اجازه ورود نمی دادند. به خود می پیچید و چهره هایی را می دید که از پشت پنجره چشم به او دوخته اند و خواهان رفتنی بی بازگشتند به سرزمینی دور و بی نشان. شاپرک ها بی قرار و نگران از سرمای پاییزو باران خداحافظی می کنند و زرد شدن خانه ها را می بینند که روزیمامنی بر انسان و مکانی بر آفرینش آرزوهای او بوده است. هوا سرد و می شود و سال برای گروهی از انسان ها به اتمام رو به امام است؛ زمان اسباب کشی، خانه، خیابان و بنگاه فرارسیده است. انسان ها جابجا می شوند و مسکنی دیگر بر می گزینند و چرخه ای کذایی از معامله، پول و اندوه به کار می افتد و کسی به فکر انسان نیست؛ کسانی که حتی سرپناه کوچکی نیز ندارند تا به فکر تغییر آن بیفتند، چند عدد قوطی حلبی و تعدادی کارتون به عنوان دیوار و پارچه ای نازک که نقش ورودی را بازی می کند و ما را با اکراهی تمام از خود می راند. می گذریم و فراموش می کنیم کسانی را که با حداقل اکانات زندگی می کنند و فکر داشتن خانه ای کوچک و آجری، آرزویی دست نیافتنی است.
شاپرک ها غمگینند و غصه انسانی را می خورند که زمانی شاد می زیست و خانه اش نه سرپناهی صرف و بی روح که هزاران خاطره و اندیشه از آن گذشته بود و آفریده می شد. کسی به فکر شاپرک ها نیست، هوا سردتر خواهد شد و خانه ای ندارند. شاید بهتر است به یکی از ارگان های مسئ.ل در زمینه ساخت و ساز مراجعه کنند و در تعاونی مسکن مربوطه سرمایه گذاری کنند. باطبع انبوه سازان بسیاری هستاند که به فکر بی خانمان های شهرمان هستند و خواهان رفع معضل مسکنند.
در نیمه اول امسال همایش ها و سمینارهایی بسیاری با فاصله زمانی کم برگزار شده اند و ظاهرا به دنبال نتایج و دستاوردهای جدیدی در امر توسعه شهری و ساخت و ساز هستند، مثلث زمین، مصالح و مسکن در حال چرخش است و تقدیر هفتاد میلیون انسان را رقم می زند و کسی اعتراض نمی کند، گرانی زمین بر اساس کدامین تز و برنامه ریزی، سرمشق فعالیت های ارگان های مربوطه قرار گرفته و هیچ گونه تجربه و تایید جهانی ندارد و چرا از ایده های جدیدتری در توسعه و کنترل فضاهای شهری استفاده نمی شود و صدها هزار نفر در شهر های این مرزو بوم سرپناهی کوچک برای خوابیدن ندارند و کسی به فکر شاپرک ها نیست.
مستاجرینی که هرساله با رشد غیر معقول اجاره ها روبه رو می شوند و تورم روزانه مسکن و زمین در کدامین روند فکری قابل تعریف است. برنامه های پنج ساله ای که بدون هیچ آینده نگری تصویب می شوند و قابلیت انعطاف پذیری نداشته و عوض شدن هر دولتی دستخوش نغییر می شوند و تعاملی بین اینت دو وجود ندارد.
مفهوم مسکن در جامعه ما سیری نزولی را در پیش گرفته و بسیاری از پارامترهای لازمه را از دست داده است و به عنوان سرپناهی صرف مطرح می شود که هیچ رابطه ای با انسان و نیازهای او ندارد. جدا از حس تعلق و آرامش در یک مسکن خوب، مشکلات تاسیساتی و ایستایی بسیاری به چشم می خورد که با اقداماتی زیربنایی و باالطبع صرف هزینه های اضافی قابل حل است. با مقایسه و تحلیلی از نحوه اجرا و و نوع مصالح به کار رفته از یک طرف و بازسازی های بعدی که بر خریدار تحمیل می شود، قیمت برآورد شده کلی بسیار بالا بوده و در عین حال وقت و انرژی زیادی صرف شده است.
مساله مهمی که در امر مقاوم سازی بیشتر یابد به آن توجه کرد، بحث نضارت و چگونگی اجرا است. در کنار نقشه هایی که به نظام مهندسی و شهرداری ها تحویل داده می شود، چندین صد برگ از محاسبات و دیتیل های اجرایی نیز ارایه می گردند که معمولا یک بازنگری کلی نیز بر روی آنها انجام می شود ولی در عرصه نظارت چه اتفاقی می افتد؟ از زمان بندی اجرایی پروژه گرفته تا کیفیت اتصالات موجود، مستلزم نظارتی دقیق و بی شاعبه است و لازم به ذکر اینکه، مقاوم سازی با استفاده از آرماتور بیشتر و سخت گیری های بیش از حد و نامعقول امکان پذیر نبوده و باید در همه مراحل طراحی، محاسبه، اجرا و نگهداری بعد از ساخت دقت عمل بسیاری داشت. چه بسا بناهایی که با تدابیر اندکی می توان سازه آنها را تقویت کرده و نیازی به تخریب و دوباره سازی آن نباشد. فرهنگ نگهداری بنا و نحوه بازسازی آن معقوله ای مهم است که باید کارشناسان و متخصصین امر بدان توجه کنند.
مواردی که در زمینه ساخت و ساز و شاپرک ها شد و بسیاری از ناگفته های دیگر، نمودی از مشکلات مرئم جامعه ما و به خصوص بی خانمان هایی است که چون ما نفس می کشند و باید از امکانات و شرایط مساوی و مناسب برخوردار باشند. بیایید با نگاهی مسولیت پذیر به شهر خود بنگریم و بدانیم تبعات کوچکترین سهل انکاری و بی تفاوتی، بعد ها گریبانگیر همشهریان و فرزندانمان خواهد بود.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری