:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
پنجشنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P نگاه منتقد
با بافت های فرسوده چه کنیم؟

حجم گسترده‌اي از بافت‌هاي فرسوده شهرها در مناطق قديمي شهر و به اصطلاح جنوب شهر يافت مي‌شود و اين يعني خانه‌هاي 50 تا 70متري كه رديف كوچه‌هاي تنگ و باريك را تصاحب كرده‌اند.
اگر به حضور انبوه‌سازان در اين نوع بافت‌‌ها به عنوان راه‌حلي براي مشكل بافت‌هاي فرسوده بنگريم قطعا بايد اين نكته را نيز در نظر داشته باشيم كه در حالت خوشبينانه اگر سرمايه‌گذاري و امكانات داخلي اجازه اين حضور را به اين قشر از اهالي ساخت و ساز كشور بدهد باز هم مشكل عمده‌اي در كار هست، آيا اصولا انبوه‌سازي بر روي قطعه زمين 50 تا 70متري سود اقتصادي در خور توجهي را در پي خواهد داشت؟ به نظر مي‌رسد كه اگر زمين را به عنوان ماده خام انبوه‌سازي در نظر بگيريم، چنين متراژهايي هيچ گاه نمي‌توانند براي انبوه‌سازان مورد توجه باشند و در نتيجه انبوه‌سازي نمي‌تواند كليدي براي حل بحران بافت‌‌هاي فرسوده مدنظر باشد.
پيشنهادي كه شايد بتواند به عنوان يك راه حل عملي در اين حوزه مطرح شود، يك كار گروهي از طرف ارگان‌ها و سازمان‌‌هاي ذي‌صلاح است (چيزي كه مدت‌ها به فراموشي و گاهي اوقات به سهل‌انگاري سپرده شده). از اين منظر، شهرداري‌ها مي‌توانند با شناسايي نقاط مورد نظر و ارجاع آنها به مراجع قضايي، با هماهنگي صاحبان ملك، در جهت كنار هم قرار دادن چند قطعه زمين كوچك و يكي كردن آنها، راه را براي حضور انبوه‌سازان هموار كنند! و اين كار نياز به همان سيستم ارگانيكي دارد كه هر اندامش با هدف نيل به هدف غايي فعاليت كند و البته كمي هم‌بستر قانوني كه انگار با شعارهاي دولت جديد چندان ناهمخواني ندارد.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری