:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
پنجشنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P نگاه منتقد
میدان شهدای مشهد، فضای شهری از نوع بی‌دفاع!

Simin Moravvej سیمین مروج<br />
میدان شهدا را به نوعی می توان یکی از برگهای مهم شناسنامه مشهد تلقی کرد که به دلیل قدمت و موقعیت استراتژیک آن در جغرافیای شهری مشهد از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، لذا در طراحی و اجرای پروژه عظیم میدان شهدا درک درست شرایط، نگاه موشکافانه و چند بعدی همراه با پرداخت متناسب و همگون معماری ساخت میدان ضرورت غیر قابل انکاری به شمار می رود.

میدان شهدا در مرکز شهر مشهد واقع شده که از شرق به حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، از شمال به خواجه ربیع، از جنوب به خیابان دانشگاه و تقی آباد و از غرب به خیابان توحید منتهی می‌شود.

shohada-mashhadایدئوگرام طراحی شهری میدان شهدا بایستی ابعاد مختلف تاریخی، فرهنگی ، مذهبی و شهری این میدان را با تلفیقی هنرمندانه و علمی به گونه‌ای در کنار هم قرار دهد که ضمن ایجاد یک سیمای شهری چشم نواز و موزون، یادآور خاطرات شهروندی برای مردم شهر مشهد و معرف وقایع مهم تاریخی مشهد برای زائران و توریستها نیز هست. مبرهن است که فراهم ساختن امکان حرکت روان و ایمن جهت وسائط نقلیه و افراد پیاده نیز نباید از نظر دور ماند.
اما مرور طرح پیشنهادی چنین نشان می‌دهد که فضا و ساختار کلی میدان در آینده تناسب و تقارن مطلوبی با محیط اطراف بخصوص نقش کارکردی آن بعنوان دروازه ورودی سنتی حرم مطهر ندارد. طوری که می توان میدان شهدا را تافته جدا بافته‌ای در آن منطقه قلمداد نمود!
شمای سازه‌ها و ساختمانهای موجود در میدان نیز بیشتر گویای کاربرد اصول و مبانی معماری کلاسیک غرب است تا استفاده از بنیانهای مرسوم معماری اسلامی و ایرانی. به جرأت می‌توان گفت که تضاد آشکار بین ساخت مدرن و غربی گونه سازه‌های میدان و بافت مذهبی ـ سنتی محیط اطراف، گاهی آزاردهنده نیز به نظر می‌رسد.
شمای سازه‌ها و ساختمانهای موجود در میدان نیز بیشتر گویای کاربرد اصول و مبانی معماری کلاسیک غرب است تا استفاده از بنیانهای مرسوم معماری اسلامی و ایرانی.نکته دیگر عدم توجه کامل به جایگاه ویژه میدان شهدا نزد حافظه خاطرات جمعی شهر مشهد است. بدین ترتیب که هیچ نماد یا سازه‌ای که یادآور قیام خونین مردم مشهد در دوران ستمشاهی به مرکزیت میدان شهدا و فلسفه نامگذاری این میدان باشد وجود ندارد. حافظه تاریخی شهر هرگز چنین موضوعی را به دست فراموشی نخواهد سپرد.
مسئله قابل طرح دیگر اینکه نوع و جنس مصالح غالب و نمایان بکار رفته در ساختمان‌های میدان به عبارتی خشن بوده و الهامی از معماری اسلامی ـ ایرانی و یا جنس مصالح بکار رفته در ساخت سازه های حرم مطهر به بیننده القا نمی‌کند!
نکات فوق و اعمال متناسب آن در ایدئوگرام کلی طرح میدان شهدا می‌تواند تاثیر شایانی در جامع و مانع بودن طرح میدان شهدا داشته باشد.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری