:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
يكشنبه، ۲۹ دي ۱۳۹۸
:: English Section
P نگاه منتقد
غربت صنعت سيمان در سالگرد 72 سالگی

کاظم برآبادیچند شب پیش ناخودآگاه دلم برای دکتر بخشی تنگ شد و خوب است بگویم که خانواده ما فقط در دو حالت این طور ناگهانی برای کسی دلتنگ می شود ؛یا خدایی نکرده برای طرف اتفاقی افتاده ویا او هم درست در همان لحظات احساس غریبی دارد و دکتر بخشی آن روز به شدت دلتنگ بود!
او که هم استاد دانشگاه است وهم عمده ای از وقتش را به پای صنعت سیمان ریخته و با سایت سیمانش، منبعی قابل توجه(چه از نظر علمی وچه از نظر اقتصادی) شده است برای کسانی که می خواهند در این صنعت فعالیت علمی ویا اقتصادی کنند،آن شب به شدت دلتنگ بود!
تماس که حاصل شد گفت که مجلسی جشن تولد مانند برای این صنعت یتیم گرفته بودیم تا بلکه شاید نگاه ها را دوباره به مشکلات سیمان کشور بگشاییم ولی چه فایده آن هایی که بر اسب راهوار سیاست گذاری های سیاسی واقتصادی سوارند محفل ما را قابل حضور خود ندانستند وغربت این صنعت بود که 76 شمع تولدش را فوت کرد...!
و بعد گفت که نامه ای را برایت می فرستم تا شاید لااقل تو به رسالت مطبوعاتی ات عمل کنی واین جملات را چنان با درد گفت که من مطمئن شدم که وقتی خانواده ما، ناخوداگاه دلش برای کسی تنگ می شود حتما آن دوست در تنگنایی غریب وقریب گیر کرده ؛این بود که عین مطلبش را آوردم تا لااقل رسالت عمل نکرده ای نداشته باشم یادش بخیر زمانی بود که حرف ها به این شعر(یا شاید هم شعار) ختم می شد: ((از تو به یک اشاره از ما به سر دویدن)):
چهارشنبه شب گردهمائي سالگرد هفتاد دو مين سال آغاز بکار صنعت سیمان ايران با حضور 700 نفر از مديران و دست اندرکاران اين صنعت در تهران برگزار گرديد.
سخنراني معاون وزير صنايع و معادن و عضو کميسيون صنايع ومعادن مجلس در برنامه بود که هيچکدام تشريف نياوردند.
در بين شرکت کنندگان زمزمه اي تکرار مي شد که اين صنعت 72 ساله با 42 کارخانه سيمان در حال کار و حدود 33 ميليون تن توليد و بيش از 60 پروژه دردست اجرا و... آيا ارزش آن را نداشت که آقايان و مقامات نيز در اين مراسم شرکت کنند.
وقتی افسوس بيشتر می شد که گفته شد از جناب وزير صنايع و معادن نيز به دفعات براي شرکت در اين مراسم دعوت شده است ولی دفتر ايشان جوابی نداده اند.
مي گفتند اگر وزير صنايع و معادن در اين مراسم شرکت نمي کند پس در کدام مراسم شرکت مي کند؟
فضا بوي غربت و تنهايي اين صنعت را مي پراکند.
اين زمزمه بود که حتمابراي سيمان خواب جديدي ديده اند که هيچکدام از آقايان رو نشان نمي دهند. باز هم کنترل قيمت، بازار سياه، تداوم رانت خواری و... بازی های هميشگی....
حيف است چنين صنعتي با چنين پيشينه اي و چنين نقشی در توليد ناخالص داخلی، اشتغال، ساخت و ساز و... اينگونه در جشن سالگرد خود احساس غربت کند.
شايد فقط احمدی نژاد بتواند گرد غربت را از چهره اين صنعت بزدايد.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری