:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
يكشنبه، ۲۹ دي ۱۳۹۸
:: English Section
P نگاه منتقد
مصالح سرراهي...!

Kazem Barabadi كاظم برآباديدر روند رو به رشد توليد مصالح ساختماني در كشور كه به كودكي شبيه است كه تازه الفبا را ياد گرفته و شيرين زباني مي‌كند، انگار استانداردسازي را فراموش كرده‌ايم. آمار اداره صنايع استان تهران نشان مي‌دهد كه اين استان با تمام ساخت‌ و سازهايش، با آن همه برج و پل و ساختمان، از نظر توليد بتن استاندارد به خودكفايي رسيده است. يعني اين قدر بتن استاندارد شده داريم كه مي‌توانيم، با آن در تمام واحدهاي توليدي مصالح غيراستاندارد را گل بگيريم!
با اين همه كارگاه‌هاي غيرمجاز و توليدي‌هاي زير پله‌اي، به زور بتن غيراستاندارد توليد مي‌كنند و بدون هيچ‌گونه تعهدي به چهار ديواري‌هايمان مي‌سرانند، اگر نگوييم مسولان دست روي دست گذاشته‌اند، بايد بگوييم كه كم كار بوده‌اند، بايد بگوييم كه نظارت‌ها فراموش شده و....
سازمان نظام مهندسي، موسسه استاندارد و شهرداري‌ها در كارند تا ساختماني كه ساخته مي‌شود، مصالح استاندارد داشته باشد ولي هر كدام بهانه‌اي مي‌آورند و خود را از ميانه بيرون مي‌كشند، بازرس انجمن صنفي توليدكنندگان بتن آماده، كارگري را به ما يادآوري مي‌كند كه به سليقه خودش سيمان و ماسه و شن را قاطي مي‌كند و حاصل را نه خودش مي‌شناسد و نه دردي از دردهاي ساختمان‌ها دوا مي‌كند. هنوز اين فكر نهادينه نشده كه بتن كارخانه‌ساز بايد جاي اين روش بتن‌سازي نامرغوب را بگيرد.
مهندس علي اصغر كيهاني، بازرس انجمن صنفي توليدكنندگان بتن آماده
در اين جا مهندس علي اصغر كيهاني، ماده 13 قانون تعزيرات حكومتي را به يادم مي‌اندازد كه تمام واحدهاي توليدي كه محصول توليد مي‌كنند و آن محصول مشمول استاندارد اجباري است، قبل از اين‌كه محصول خود را به بازار بفرستند، بايد گواهي‌نامه كاربرد علامت استاندارد را بگيرند، با اين كه يك ماده از كتاب قانون است، اما به نظرم خيلي بلند و طولاني است، آيا اجرا شدني است؟ اما كنترل موسسه استاندارد براي وادار كردن كارخانجات توليد مصالح ساختماني به استانداردسازي برآورده‌هايشان، مساله مهمي است، چرا كه موسسه استاندارد تنها اهرمي است كه مي‌تواند در اين زمينه پيش از كاربرد مصالح در چهار ديواري‌هاي مسكوني، بين مصالح استاندارد و غيراستاندارد با مهري، جدايي ابدي بيافكند!
ولي موسسه استاندارد هم از كمي اعتبار و نيروي انساني در رنج است.
تعدد حوزه‌هاي نظارتي و بالا بودن سطح توقع مديران، هيچ‌گاه با چند نفر كارشناس و بازرس ارضا نخواهد شد! كمك به سازمان‌ها و ارگان‌هاي ناظر بر امر ساخت و ساز در بالا بردن كيفيت كمك خواهد كرد و اين يعني معتبر شدن سقف‌ها، يعني سقف‌هايي براي زندگي!

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری