:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
پنجشنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P نگاه منتقد
مسابقه معماري ميرميران، تلاش مشاور نقش جهان پارس برای حضور در عرصه فرهنگی معماری ایران

mirmiran caricatureهرچند حبيب قديرزاده دبير بنياد معماري ميرميران، اخیرا در گفتگویی گفته بنياد معماري مير ميران با هدف شناسايي،جمع آوري وانتشار افكار و آثار معماران ايراني و انتشار افكار وآثار معماران ايراني و همچنين ايجاد جايگاهي علمي پژوهشي براي تشويق مطالعات و پژوهش‌هاي بنيادين و كار‌بردي فعاليت مي‌كند؛ ولی در عمل بسیاری از ناظران معتقدند رویکرد عمده این بنیاد وابسته به شرکت مهندسان مشاور نقش جهان پارس بیشتر در راستا و تداوم تلاش برای حفظ جایگاه این مشاور بعد از فوت مرحوم میرمیران است. اخیرا نیز در طی فعالیتی خارج از دستور از حمید میرمیران در قالب جایزه معمار 89 و برای بازسازی بم تقدیر به عمل آمد؛ هرچند انتقادات بسیاری در طی سال های اخیر متوجه نقش مشاور نقش جهان پارس در روند این بازسازی بوده است.
بعد از تلاش این بنیاد در بهره گیری سطحی از مفاهیمی چون پيوند نور و معماري در و رابطه‌ آب و معماري در دو سال گذشته، که نوعا به سرانجامی در خور دست نیافت و جوایزی که در فضایی بحث انگیز بعضا به کارکنان این مشاور اعطا شد اين بار موضوع طبيعت سبز و رابطه آن با معماري مطمع نظر این بنیاد قرار گرفته است.
این در حالی است که به تظر می رسد از اهداف 4گانه این بنیاد بعد از گذشت چندین سال از اعلام وجود (و ظاهرا نه ثبت رسمی) هیچ یک به صورت مدون و یا مداوم جامه عمل نپوشیده است.
در هر حال حرکاتی این چنین در صورت جدی گرفته شدن توسط متولیان آن و محدود نشدن به حرکاتی نمایشی می تواند بسیار مثمر ثمر باشد و بود آن بسیار بهتر است از نبود.

Hamid Mirmiran
P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری