:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
پنجشنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P نگاه منتقد
جان مادرتان نظام مهندسی را اصلاح کنید!

سازمان نظام مهندسي (در صورتي که به درستي عمل کند) يک NGO است و نمي‌تواند توسط گروه کوچکي از سلايق اداره و مديريت شود؛ وضعیت صدور گواهی اشتغال به کار یا همان به اصطلاح «حق امضا» برای مهندسان معمار، آنچنان وضعیت ناشایستی (اگر نگوییم مضحک) به خود گرفته که در اسرع وقت محتاج تغییراتی بنیادین است.
اکثر شرکت‌کنندگان در آزمون‌های حرفه ای این انجمن صنفی، بر این واقعیت تلخ اذعان دارند که این سازمان صنفي به طور قطع هدفش را گم کرده‌است؛ این سازمان باید به ارائه رفتاری نزديک به فضاي واقعي جامعه در راستای منافع صنفی اعضا بپردازد.
سوال اینجاست که آیا ترسیم جزییات چاه جذبی (!) و سوالات دیگری از این دست می‌تواند برای تعیین سطح دانش و هنر یک معمار ملاک قرار گیرد. البته از چنین آزمونی نیز نمی‌توان نتیجه‌ای جز معضل «امضافروشی» (نگاهی به صفحات نیازمندی های روزنامه ها بیاندازید) و رشد قارچ‌گونه دکان‌های کلاسه‌ای تقویتی و روش های تست زنی (که بعضا توسط طراحان سوالات آزمون ادره می‌شوند!) برای گذراندن صوری این امتحان، انتظار داشت!
بسیاری از معماران شاخص و صاحب نام ایران به هیچ وجه حاظر به شرکت در آزمونی اینچنین توهین آمیز، نبوده و نیستند؛ با وضعیت کنونی حاکم بر روند نظام مهندسی، باید به آنها حق داد.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری